Sajnos nem vagyunk világevők, a munkánk alapvetően Szegedhez köt minket. Ez persze nem jelenti azt, hogy utazásaink során ne járnánk nyitott szemmel és mindenre elszánt ízlelőbimbókkal a nagyvilágban.
Az Égei-tenger gyöngyszeme Santorini, a szigetcsoport legkáprázatosabb városa pedig minden bizonnyal a tengerrel elöntött kalderára néző Oia (ejtsd Ía), melynek csodálatos fehér házait és kék kupolás templomait valószínűleg mindenki ismeri, ha máshonnan nem, akkor az utazási irodák katalógusaiból. A színeket a helybéliek egyébként a bajoroknak köszönhetik, miután a Wittelsbach-házba tartozó Ottó hercegnek történetesen Görögország trónját is sikerült megkaparintania a 19. század derekán. Ugye, hogy a bajor zászló színei pont a fehér és a kék?
Bandi nem olyan régen beszámolt a gyrososok körüli helyzetről, így én most egy leginkább Santorinire jellemző street food bemutatására vállalkozom, amit a feleségemmel, Noémivel teszteltünk le. Ez nem más, mint a paradicsomos keftedes. A keftedes tulajdonképpen görög fasírtgolyót jelent, csakhogy itt a paradicsomos változatot kínálják, ami egyáltalán nem tartalmaz húst. A legelegánsabb éttermekben és bármelyik utcai gyrososnál egyaránt kapható, de érdemes inkább ez utóbbit választani, hogy minél több időnk maradjon a városnézésre. Paradicsom burgerként vagy paradicsom labdaként is találkozhatunk vele.
Az étel gyorsan elkészül, rendkívül laktató, a fogyasztása a nyári nagy melegben mégis jobban esik, mint bármilyen húsé. Bátran állíthatom, hogy az íze fantasztikus. A sült paradicsom egyszerűen mesés, az állaga nem annyira pépes, de nem is túl kemény. A paradicsom ízét egy kevés fahéj teszi még különlegesebbé, a menta pedig üdítő ízt kölcsönöz a fogásnak. A köret a csöpögtetéssel készült sűrű és krémes dzadzíki (angolos átírással: tzatziki), valamint lilahagyma és vágott saláta volt.
Legjobb tudomásom szerint Szegeden nem lehet kapni, viszont otthoni körülmények között is gyorsan és könnyedén elkészíthető a következők szerint. A paradicsomot felkockázzuk, sóval és borssal ízlés szerint fűszerezzük. Ezt követően friss mentát és egy kevés vöröshagymát aprítunk hozzá, majd az egészet keverőtálban egy masszává gyúrjuk össze. A menta és a hagyma után apránként lisztet szitálunk bele, hogy ne legyen se csomós, se túl kemény. Ízlés szerint meg lehet bolondítani kevés fahéjjal vagy feta sajttal. Végül a masszát pár percig pihentetjük, fasírt formájúra formázzuk, majd forró olajban mindkét felét megsütjük. A pontos mennyiségeket a Gyradiko görög étterem honlapján érhetitek el.